رغایب با کلوری ها شناخته شد؛

قدیمی‌ترین جشنواره ملی‌فرهنگی در استان اردبیل

جشنواره رغایب از قدیمی‌ترین رویدادهای فرهنگی استان اردبیل است که در شهر کلور و با اجرای برنامه‌های مختلف فرهنگی انجام می‌شود.

به گزارش خبرنگار فرهنگی پایگاه خبری تحلیلی «سلام خلخال»، آیین ملی مذهبی رغایب یکی از جشن‌های محلی شهر کلور بوده و از قدمت بالایی برخوردار است. کلمه رغایب با عناوین رغییب یا اولنر بایرامی در مناطق ترک‌زبان آذربایجان ایران و شهر اردبیل معروف است .رغائب در لغت جمع رغیبه بوده و به معنای چیزهای خوب، مرغوب و پسندیده است. این جشن همچنین جشن مردگان و شب آرزوها نامیده شده است.

تاریخچه برگزاری این جشن به دوران قبل از انقلاب باز می‌گردد و در صفحه ۳۰۸ کتاب «تاریخ و جغرافی دارالسلطنه تبریز» نوشته شاهزاده نادر میرزا آمده است: «چون پنج‌شنبه اول رجب رسد، لیله الرغایب باشد. بومیان‌تر حلوا پزند از عسل یا دوشاب، به گورستان برند و به خانه‌های دوستان فرستند».

مردم خونگرم، میهمان‌نواز شهر زیبا و پر نقش‌ونگار کلور از توابع شهرستان خلخال با تمدنی هفت هزارساله، بیش از صدسال است که با اجرای آیین‌های مختلف نمایشی و بازی‌های بومی و محلی، شب آرزوها را جشن می‌گیرند. در فرهنگ شیعه، شب اولین جمعه ماه رجب را رغایب گویند هم‌زمان با روز رغایب و نخستین جمعه ماه رجب در تنها منطقه ایران یعنی در جنوبی‌ترین منطقه استان اردبیل در محلی بنام امامزاده عبدالله شهر کلور باشکوه و عظمت خاصی جشنی بدین مناسبت برگزار می‌شود. در این روز، اهالی شاهرود که بیشترشان به زبان «تاتی» سخن می‌گویند، در شهرتات زبان کلور، یک روز تمام را با مهر و شادی کنار یکدیگر سپری می‌کنند.

 

 آیین برگزاری رغایب قبل از پیروزی انقلاب در جوار امامزاده عبدالله کلور باشکوه و جلال خاصی برگزار می‌شد. پس از انقلاب چندسالی برگزاری این جشن به فراموشی سپرده شد تا اینکه به همت اعضای محترم شورای اسلامی شهر کلور، هنرمندان و فرهنگ دوستان منطقه، در سال ۱۳۸۳ پس از مدت‌ها وقفه باهدف ایجاد روحیه دوستی و همدلی و مودت بین همشهریان از یک‌سو، و همچنین جذب گردشگرها و گردشگران از سوی دیگر مجدداً” احیاء شد. اهالی کلور و روستاهای هم‌جوار، در ساعات اول با طی مسافتی حدود یک کیلومتر از شهر کلور به دامنه کوه «پلنگاه» در دره‌ای سرسبز که رودخانه شاهرود در آن جاری است، کنار بارگاه امام زاده عبدالله که از نوادگان حضرت موسی بن جعفر،به‌حساب می‌آید جمع می‌شوند و روز رغایب را با شادی و شادمانی جشن می‌گیرند.

 

در این جشنواره، فعالیت‌های فرهنگی زیادی از قبیل: برگزاری نمایشگاهی از آثار و صنایع‌دستی منطقه نظیر جوراب‌های پشمی، جاجیم، سفال، ظروف مسیو برنجی، گلیم و فرش و نذر و پخت خیرات و توزیع غذاهای محلی، آش، حلوا، نان و خرما در حق اموات و درگذشتگان، اجرای برنامه‌های موسیقی محلی با لباس‌های محلی و قدیمی روستایی دختران و پسران و نوازندگان، اجرای برنامه‌های نمایشی چون تئاتر و نمایشنامه به زبان تاتی، اجرای مسابقات ورزشی چون کمربندبازی، طناب‌کشی، معرکه‌گیری، بندبازی و حرکت بر روی طناب، کشتی محلی و… برگزار می‌گردد. همچنین تجار و فروشندگان دوره گرده شب قبل از رغایب در اطراف امام زاده نسبت به ایجاد غرفه‌های مختلف اقدام می‌نمایند تا نیاز میهمانان را برآورده سازند.

جشنواره رغایب در دست فراموشی

سلام خلخال در خصوص دلایل عدم برگزاری این جشنواره در سالیان اخیر با مردم شهر کلور گفتگو کرد،مردم شهر کلور می گویند:با وجود اینکه این جشنواره از قدمت بالایی برخوردار است؛ با همت وتلاش بی وقفه ی کمیسیون فرهنگی ،اعضای شورای شهر، مجموعه ی شهرداری شهر کلور، اولین دوره جشن رغایب به خوبی احیاء واجرا شد ولی بدلیل اینکه ازحالت مردمی وخودجوش خارج و اعضای شورای شهر در چند دوره گذشته به دلایلی نامعلوم پیگیر برگزاری رغایب نبودند، این برنامه به دست فراموشی سپرده شده است.

انتهای خبر/سیدعباس جوادپور